Centrum Spotkania Kultur- instytucja kultur w Lublinie.
Historia Centrum Spotkania Kultur sięga 1974 roku, kiedy rozpoczęto w Lublinie budowę teatru i filharmonii, które miały się mieścić w pokaźnym obiekcie zajmującym docelowo trzy sale widowiskowe o łącznej liczbie około 2300 miejsc. Początkowy zamysł autorstwa między innymi ówczesnego dyrektora Teatru Osterwy w Lublinie – Kazimierza Brauna – zakładał powstanie niewielkiego teatru, ale w nowoczesnym, jak na ówczesne czasy PRL-u, stylu. Jednak wskutek decyzji podjętych w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz warszawskich planistów zdecydowano się na budowę zdecydowanie większego gmachu. Projektantem został Stanisław Bieńkuński. Decyzję o budowie władze podjęły w 1972 roku, a budowa ruszyła właśnie w 1974.
Nowy Gmach:
W 2012 przystąpiono do rozbiórki części nieużytkowej gmachu, celem budowy w jej miejsce Centrum Spotkania Kultur. Koniec budowy zaplanowano na 2015 rok. CSK uznano za priorytetową inwestycją kulturalną w Lublinie, a jej założenia programowe opracował Tomasz Pietrasiewicz. W tej instytucji kultury pozostaną sale Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej, ale powstanie także nowa sala teatralna na 1000 miejsc. Ponadto w gmachu znajdą się sale seminaryjne, konferencyjne, galeria sztuki, multimedialna biblioteka, sale klubowe oraz restauracje. Na dachu powstały zielone ogrody, z których możemy podziwiać panoramę Lublina.
22 listopada 2015 odbyło się uroczyste zakończenie budowy połączone z widowiskiem multimedialnym „Upadek Muru Lubelskiego” i odsłonięciem tablicy z nazwą Placu Teatralnego.
Według wstępnych założeń instytucja ma być otwarta na małe miasteczka i młodzież, a jej misyjną działalnością ma być w dużej mierze edukacja kulturalna. CSK ma pomóc budować wizerunek Lublina i regionu w oparciu o ekologię, o kulturę bycia we współczesnym świecie i kulturę jego rozumienia. Instytucja ma być także miejscem, które przyciągnie różne środowisk.