Lublin jest miastem, w którym działo się wiele istotnych wydarzeń historycznych. Wiele z nich miało ogromny wpływ na rozwój Polski.
Lublin jest największym, położonym na wschód od Wisły, miastem ulokowanym w tej części Polski. Posiada niezwykle bogatą historię nie tylko tę sprzed kliku wieków, ale także od wieku XX.
Teorie pochodzenia nazwy miasta
W czasach I Rzeczypospolitej Lublin był miastem królewskim, tzn. zlokalizowany był na gruntach, które były królewską własnością. W takich miastach takich jak Lublin ludność cieszyła się znacznie większymi przywilejami, niż w miastach biskupich czy rycerskich. Mimo, że pierwsza informacja o Lublinie wspomniana w zapiskach i notatkach, ukazała się w I połowie XIII wieku, to dopiero wiek później Lublin zaczął rozkwitać dzięki licznym wydarzeniom, w których uczestniczyli królowie.
Jeśli mowa o nazwie miasta, możemy napotkać na różne teorie. Jedna z nich (możliwe, że jedyna prawdopodobna) mówi, że nazwa Lublin, wywodzi się od Lubla. Jest to nazwa utworzona od imienia Lubomir. Można wywnioskować, że założycielem miasta być człowiek noszący imię Lubel.
Według kroniki historii Polski Wincentego Kadłubka, obejmującej czasy od wieku XII, nazwa miasta, może pochodzić od imienia siostry Juliusza Cezara, założycielki miasta – Julii.
Mamy też legendę na temat pochodzenia miasta Lublina.
Możesz się z nią zapoznać tutaj: LEGENDA O NAZWIE MIASTA LUBLINA.
Unia lubelska
Lublin jak już wcześniej wspomniałam, miał bardzo bogatą historię. Jest wiele wydarzeń, o których wspomina się na lekcjach historii. Miały one bowiem wielki wkład w rozwój naszego kraju. Jednym z nich było niewątpliwie zawarcie unii lubelskiej 1 lipca 1569 roku. Porozumienie zawarto między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim. Podpisane unii lubelskiej, było niezwykle istotną chwilą w historii, bowiem na jej mocy powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wszelkie podpisanie dokumentów miało miejsce 1 lipca, dopiero jednak 3 dni później- 4 lipca, król wydał dokument, jakim był dyplom, który potwierdzał wszystkie postanowienie z 1 lipca.
Niektóre wydarzenia, jakie miały miejsce w Lublinie, zostały nawet opisane przez wielkich poetów. I tak na przykład: Jan Kochanowski, poeta renesansowy w swoim utworze „Proporzec albo hołd pruski”, nawiązał do wydarzenia, jakie miało miejsce 19 lipca 1569 roku w Lublinie. Mianowicie książę pruski, którym wtedy był Albrecht Fryderyk Hohenzollern, złożył hołd lenny, ostatniemu z dynastii Jagiellonów, którym był Zygmunt II August.
Niestety, także i złe wydarzenia miały bardzo duży wpływ na miasto. Podczas potopu szwedzkiego czy najazdów kozackich miasto uległo zniszczeniu. W II połowie XVII wieku Lublin został zrabowany przez wojska rosyjskie, kozackie, miasto splądrowane zostało także przez Szwedów.
W wyniku wojen miasto bardzo ucierpiało, bo liczebność wroga była bardzo duża. Niestety, jak się okazało w wielu sytuacjach, nie do pokonania. Jednak warto wspomnieć, że miały miejsce również wydarzenia mające duże, pozytywne znaczenie dla kraju. Mowa tutaj między innymi o wyzwoleniu miasta w 1656 roku. Dokonał go wraz ze swoim wojskiem hetman wielki litewski Paweł Jan Sapieha herbu Lis. Kiedy wojny się zakończyły, miasto było gotowe do odbudowy. Powstały siedziby magnackie, kościoły, później fundacja „Boni Ordinis”. Fundacja ta zajęła się głównie odbudową ratusza i przywrócenia uliczkom ich dawnego wyglądu.
Lublin w czasie zaborów
Był czas, kiedy miasto było pod zaborem rosyjskim. I wojna światowa spowodowała, że wojska rosyjskie zdominowane zostały przez wojska niemieckie i austrowęgierskie Przejęły one rządy. Lublin zaczął rozbudowę tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. I połowa XX wieku, była rozkwitem lubelskiej kultury. Był to czas kiedy powstało wiele fabryk, a co za tym idzie – nowe miejsca pracy.
Okres II wojny światowej, to czarny czas dla lubelskiej inteligencji i dla całego miasta. Katolicki Uniwersytet Lubelski został zamknięty przez Niemcy i aresztowano wielu profesorów, przedstawicieli inteligencji, nauczycieli, czy katolików.
W 1944 zaczęto walkę o wyzwolenie miasta, które stało się miastem-siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W połowie XX wieku powstał Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a z niego – Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Następnie powstała Politechnika Lubelska (1953). Za czasów Polskiej Republiki Ludowej w Lublinie powstała także Fabryka Samochodów Ciężarowych. Rozwój miasta poszedł na przód. Ludność znacznie wzrosła. Miasto nagrodzono odznaczeniem wojskowym – Orderem Krzyża Grunwaldu. Lublin otrzymał to odznaczenie dwa razy.