Julia Hartwig

Julia Hartwig

juliaJulia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 w Lublinie. Była córką Ludwika Hartwiga i Marii Biriukow. Miała dwóch braci: Edwarda i Walentego. Jest absolwentką Gimnazjum im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Swój pierwszy wiersz opublikowała w szkolnej gazetce w 1936 roku. Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej, uczestniczyła w podziemnym życiu kulturalnym. Studiowała polonistykę i romanistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Warszawskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Lata 1947–1950 spędziła we Francji. Była stypendystką rządu francuskiego i urzędniczką w dziale kulturalnym Ambasady Polskiej w Paryżu. Była wtedy związana z Ksawerym Pruszyńskim i Zygmuntem Kałużyńskim. Później mieszkała w Warszawie. W latach 1952–1969 jej słuchowiska nadawane były w Polskim Radiu. W 1954 wyszła za mąż za Artura Międzyrzeckiego. W latach 1970–1974 wraz z mężem Arturem przebywała w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczyła w programie International Writing Program, a następnie wykładała na Uniwersytecie Drake’a. Prowadziła także wykłady na Uniwersytecie Ottawskim i Carleton w Kanadzie. W 1976 była sygnatariuszką „Memoriału 101”. W 1979 roku ponownie była w USA, ponieważ dostała zaproszenie od Departamentu Stanu. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego pod przewodnictwem NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsy.

Swoje wiersze i artykuły ogłaszała w wielu pismach. Tłumaczyła na język polski twórczość takich pisarzy jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg, Max Jacob, Blaise Cendrars, Pierre Reverdy, Marianne Moore, William Carlos Williams.

Należała do Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN-Clubu, NSZZ „Solidarność” oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, gdzie była wiceprezesem. W 1995 roku o Hartwig nakręcono film dokumentalny pt. „Julia Hartwig” wyreżyserowane przez Adama Kulika i według jego scenariusza. Następnie w roku 2003 film pt. „Ułamki codzienności. Julia Hartwig” (scenariusz i realizacja: Elżbieta Rottermund). W 2009 otrzymała honorowe obywatelstwo Lublina oraz została laureatką Nagrody „Kamień”, która przyznana była podczas Lubelskiego Festiwalu „Miasto Poezji”. Mieszkała w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej w bloku mieszkalnym zwanym później „Domem Pisarzy”. Od 2008 była przewodniczącą jury Nagrody Mediów Publicznych Cogito kategorii literatury pięknej.

W 2014 Julia Hartwig została wybrana przez X Zjazd Stowarzyszenia Pisarzy Polskich na honorowego Prezesa Stowarzyszenia. 25 października 2014 otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej za książkę „Zapisane”.

W 2015 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał jej tytuł doktora honoris causa. W tym samym roku została też członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności.

Julia Hartwig zmarłą 13 lipca 2017 w Gouldsboro we śnie podczas odwiedzin u swojej córki Danieli Lehtinen w Pensylwanii. 13 września 2017 urna z jej prochami spoczęła na cmentarzu Powązkowskim w grobie z mężem Arturem Międzyrzeckim.